Bol som partnerom konferencie Reality 2017

19.06.2017

V polovici mája som sa po druhýkrát zúčastnil celoštátnej konferencie realitných profesionálov Reality 2017, ktorú každoročne organizuje Realitná únia SR. Konferencia sa okrem iného venovala aj téme využívania nových technológií v realitnom biznise. Bolo mi cťou vystúpiť v spoločnosti ďalších odborníkov v panelovej diskusii na túto tému. Touto cestou ďakujem Realitnej únii a jej vedeniu za pozvanie.

3D prehliadky, 3D vizualizácie budúceho stavu, dron video, 360° video. Nie je toho odrazu veľa?

Je toto všetko potrebné pre úspešnú prezentáciu nehnuteľností pri jej predaji? Podľa môjho názoru áno. Doba nám priniesla úžasné technológie, ktoré významne ovplyvňujú aj to, ako si potenciálni záujemcovia hľadajú svoje budúce bývanie, či je to prenájom alebo investícia do vlastného bytu/domu. Je na maklérovi, aby citlivo namixoval svoj marketingový mix pri tej ktorej nehnuteľnosti. Základom sú a myslím, že ešte dlho budú, fotografie. Potrebnú emóciu pridá dobre spracované, krátke video. Ak je to rozsiahla nehnuteľnosť, ktorá pozostáva z viacerých stavieb, alebo komerčná nehnuteľnosť typu logistických a výrobných objektov, je na mieste použiť letecké zábery, teda dron video. 

3D technológie umožňujú vykonať obhliadku nehnuteľnosti virtuálne, kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Znamená to úsporu času a nákladov na oboch stranách. Záujemca nemusí obchádzať nehnuteľnosti, ktoré z rôznych dôvodov nevyhovujú jeho predstavám a realitný maklér absolvuje fyzické obhliadky iba s kvalifikovanými záujemcami, ktorí si predmetnú nehnuteľnosť "naštudovali" už virtuálne. Je to teda win-win služba. Kupujúci si pochvaľujú aj možnosť  neobmedzených "návratov" do nehnuteľností s 3D prehliadkou po vykonaní fyzickej obhliadky. Vieme si predstaviť, aký guláš asi majú v hlavách po návšteve dvadsiatich bytov v priebehu troch-štyroch týždňov... Virtuálny návrat do nehnuteľnosti im určite pomôže v následnom triedení vyhovujúcich a nevyhovujúcich nehnuteľností.   

Otázkou je, či má realitná kancelária (prípadne nezávislý maklér) investovať do nákupu týchto technológií, alebo si nechať tú ktorú službu vykonať profesionálnym dodávateľom, v čase a mieste jej potreby. Z vlastných skúseností, aj z rôznych diskusií na medzinárodných online fórach tcrdím, že investícia do týchto techlógií sa málokedy vypláca dokonca veľkým, sieťovým realitkám, ktoré majú v ponuke veľké množstvo nehnuteľností. Dobrý maklér je totiž spravidla výborný obchodník. A výborný obchodník využíva absolútnu väčšinu svojho času a svojho mentálneho nastavenia na obchodovanie. Aj keď práve fyzicky nepredáva, tak určite aspoň myslí na predaj. Žije svoj život ako obchodník, v hlave mu behajú myšlienky na obchod, predajné techniky a taktiky, hľadá potenciálnych klientov všade okolo seba. Sedieť pri PC a upravovať fotky, 3D prehliadku alebo strihať video, to asi nie je jeho šálka kávy a veľmi skoro ho to prestane baviť. A keď to nerobí pravidelne, nenazbiera dostatok skúseností k tomu, aby sa vyhol chybám, ktoré sa pri každom snímaní môžu stať. 

V USA, kde je využívanie týchto technológií najviac rozšírené aj medzi maklérmi, sa už mnohí z nich týchto technológií zbavujú. Pochopili, že v konečnom dôsledku je lacnejšie takéto služby nakupovať v čase a mieste jej potreby. Spravidla dostanú k objednanej službe ešte aj množstvo ďalších benefitov, naviazaných ako nadstavba alebo ako súčasť rôznych produktových balíčkov. 

A keď si zvolia profesionála s dobrou referenciou, o kvalitu, s ktorou sa v konečnom dôsledku oni sami prezentujú na realitnom trhu, obávať vôbec nemusia.

Jan Hamorský